Andrie

Opravujete věci nebo kupujete nové? Kdy se to vyplatí a kdy naopak ne?

 

Každému se již někdy stalo, že si koupil nové boty a upadl mu například podpatek nebo povolila podrážka. Nebo se vám na oblíbených kalhotách rozjel zip, popřípadě potřebujete upravit velikost spodního prádla. V tu chvíli přemýšlíte, zda oblečení opravit nebo koupit nové. Inspirujte se radami, které vám ulehčí rozhodování.

 

Co je opravitelné

Mezi nejčastější problémy, které jdou však vcelku jednoduše a rychle opravit, patří upadnutý knoflík na saku nebo na kalhotách, malá dírka, kterou stačí jednoduše zašít nebo také slepení boty či oprava kabelky. Opravit se dá také spodní prádlo - podprsenka je typickým příkladem. Často z ní totiž vypadne kostice nebo potřebujete opravit délku ramínek či rozšířit její obvod.

 

Kdy se oprava vyplatí

Sami se rozhodněte, zda byla pořizovací cena oblečení nebo dámského či pánského spodního prádla tak vysoká, že se vám oprava tohoto kousku vyplatí. To stejné platí u oblečení, které pro vás má citovou hodnotu. Tyto svršky určitě nechte opravit, a pokud vám dané prádlo nebo oblečení padne, nebojte se už při prvotním nákupu koupit více stejných kusů.

 

Co je neopravitelné

Ve výsledku jsou téměř všechny věci opravitelné, jen některé se opravují hůř nebo je jejich oprava zbytečná, jelikož byste za ni utratili víc peněz, než za koupi nového zboží. Málokdy se opravuje spodní prádlo, například krajkové kalhotky, které si vždy raději kupte nové a skvěle padnoucí.

 

Obraťte se na profesionály

Pokud nejste zruční v šití, raději své oblečení svěřte do rukou odborníků. Neriskujte, že si drahý nebo oblíbený kousek oblečení zničíte. Obrátit se můžete na opravnu oblečení a obuvi, kde vám vše opraví přesně dle vašich představ. Při výběru dbejte také na reference, přijatelnou cenu a použití kvalitních materiálů.

 

Upravit nebo opravit

Kromě oprav můžete požadovat také úpravu daného oblečení, spodního prádla nebo kabelek. Z konkrétních příkladů se nejvíce zkracují kalhoty, a to jak džíny, tak také společenské kalhoty k obleku. Ženy využívají služeb zkrácení sukně nebo šatů, a to včetně spodniček. O něco méně časté jsou úpravy rukávů, nejčastěji košilí a halenek. Často se lidé obrací na opravnu oblečení také s prosbou o úpravu spodního prádla. Kvalitní spodní prádlo by vám mělo přesně padnout – to platí i pro pány. Pokud se však změní vaše proporce, můžete si oblíbený kousek prádla nechat opravit, raději však doporučujeme koupit nový. Například u dámských kalhotek je na výběr celá řada - krajkové, bavlněné či brazilské kalhotky. A je jen na vás, po kterých sáhnete!

 

Nejčastější opravy

  • Mezi nejčastější opravy patří výměny zipů u bund a u mikin. Cena za výměnu zipu se mění podle jeho délky. Mezi speciální opravy patří kožené výrobky.

  • Další opravou bývají výměny zipů u kalhot, u kraťasů nebo také u dámských sukní.

  • Vcelku levnou záležitostí je oprava podšívky v bundě nebo v saku. Malé dírky a trhliny můžete mít opraveny za pár set korun. Dražší jsou pak opravy podšívky dlouhých kabátů.

  • Časté jsou také opravy utrhlých uch na kabelce a lepení rozlepené podrážky často nošené obuvi.

Nabízíme:

OCENĚNÍ

spoleh-firma
BOTAX OPRAVNA OBUVI - idatabaze.czBoty, obuv - idatabaze.cz

AKCE